Pandemi Nedir?

25 Mart 2020


Pandemi, bulaşıcı bir hastalığın küresel boyutlarda yayılmasına verilen addır. Tarihte bir çok pandemi örneği vardır en günceli ise şu an yaşadığımız ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 12 Mart’ta pandemi ilan edilen COVID-19’dur. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) pandemi ilan ederek küresel boyutlara ulaşan hastalığın bulaşmasını engellemek için gereken tedbirlerin alınmasını hızlandırmayı, ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşlarının yönetimsel etkinliklerini artırmayı ve genişletmeyi teşvik eder.

Pandemi kelimesinin uyandırdığı korku ve tedirginliğin sebebi anlaşılabilirdir ancak; pandemi bir hastalığın canlı üzerindeki etkisini tanımlamamaktadır. Pandemi bir hastalığın canlı etkileşimi ile bulaşabilen ve bulaşıcılığı hızla küresel boyutlara ulaşan hastalıkları tanımlamaktadır.

Pandemiler genelde öncelikle epidemi yani salgın hastalık olarak sınıflandırılırlar. Epidemi belli bir bölgeyi etkileyen bulaşıcı hastalıklara verilen addır. Epidemiler her zaman pandemiye yani küresel salgın hastalıklara dönüşmezler. 

COVID-19 da öncelikle Çin’de epidemi olarak başlamış ancak neredeyse tüm dünyaya yayılarak pandemiye dönüşmüştür. 

 

Kaynaklar:

 https://www.livescience.com/pandemic.html

https://www.telegraph.co.uk/global-health/science-and-disease/pandemic-coronavirus-who-what-impact-uk/

Hakkımızda Faydalı Bilgiler Etkinlikler Başarı Hikayeleri

This website is created with the financial support of the Qudra Programme financed by the European Union and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development.Its contents are the sole responsibility of Nidaa Project and do not necessarily reflect the views of the European Union and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development