Eğitim

Türkiye’de yaşayan Türk ve yabancı uyruklu olmak farkı gözetmeksizin tüm çocukların temel eğitim hakkı bulunmaktadır. Bu temel eğitim her biri 4’er yıllık olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar ilkokul, ortaokul ve lisedir. Devlet okulları Türkçe eğitim vermekle beraber verilen eğitim için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Çocuğunuzu temel eğitime kayıt yaptırabilmek için 99’la başlayan kimlik numarasına sahip geçici koruma belgesine, çocuğunuzun iki adet vesikalık fotoğrafına ve nüfus müdürlüklerinden veya muhtarlıktan alabileceğiniz nüfus kayıt örneğine ihtiyacınız olacaktır.

Geçici koruma belgesinin olmadığı durumlarda çocuğunuz misafir öğrenci olarak okula gidebilmekte, belge alındıktan sonra ise misafir öğrenci olarak öğrenim gördüğü okuldaki yeri resmileşmektedir. Kayıt dönemlerini kaçırıp çocuğunuzu okula kaydettiremediğiniz durumda İl Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de devlet tarafından sunulan ücretsiz eğitim merkezleri bulunmaktadır. Bunlara Halk Eğitim Merkezi adı verilmektedir. Buradaki kurslara katılmak için herhangi bir yaş, uyruk vb. kısıtlama olmamakla beraber ortaokul mezunu olmak yeterlidir. 

Halk Eğitim Merkezlerinde verilen eğitimlere kayıt olmak ücretsizdir. Kayıt olmak için 99’la başlayan kimlik numarasının yazılı olduğu geçici koruma kimliğine sahip olmanız gerekmektedir. Bu merkezlerde Türkçenin yanı sıra diğer yabancı dilleri öğrenebilir, muhasebecilik, el sanatları, bilgisayar gibi oldukça farklı konularda eğitim alabilirsiniz. Eğitimler hobi ve günlük becerilerin yanı sıra mesleki nitelikte de olabilir. Halk Eğitim Merkezi kurslarını başarıyla bitiren öğrencilere katılım belgesi verilmektedir. Eğitimlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Üniversite ve Yüksek Öğrenim

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye’deki üniversitelere başvurabilirler. Bunun için yeterli dil bilgisine ve akademik koşullara sahip olmaları gerekmektedir.  Bunu sağlayan yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye kayıt yaptırabilmek için her üniversitenin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği ve kendi kriterlerini ölçtüğü Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na (YÖS) girmeleri gerekmektedir. Bu sınav ücretli olmakla beraber farklı üniversitelerde farklı fiyatlar uygulanmaktadır. Bu fiyatlar 40-300 TL aralığında farklılık göstermektedir. Ücretler, ilgili üniversitelerin internet sitelerinde bilgileri bulunan lira, dolar veya euro hesaplarına nakit veya kart ile yatırılabilmektedir. Bu sınavların tarihleri de farklı zamanlardadır ve bu tarihler ile sınav hakkında önemli bilgiler web sitelerinde ilan edilmektedir.

Eğitim programları, kabul şartları ve daha fazla bilgi için aşağıdaki üniversitelerin web sitelerini inceleyebilirsiniz:

Buna ilaveten genel olarak üniversite eğitimi, programlar ve diğer üniversitelerle ilgili bilgilere ulaşmak için Yüksek Öğrenim Kurumu’nun (YÖK)sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’deki üniversitelere kayıt olabilmek için gereken genel şartlar:

  • İkamet izni veya geçici koruma belgesi
  • Ortaöğretimin (12. Sınıfın veya Türkiye’de yaygın kullanımıyla lise) tamamlandığını gösteren belgeler. 
  • 12. sınıfı Suriye’de ya da Milli Eğitim Bakanlığı dışındaki herhangi bir eğitim kurumunda tamamlayan öğrencilerin lise transkriptlerini Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Birimine onaylatmaları gerekmektedir. 
  • Denklik alan öğrencilere verilen belge Türkiye’deki üniversitelere kayıt ve burs programlarına başvuru süreçlerinde kullanılabilecektir. Bu genel şartlar yüksek lisans ve doktora için de geçerlidir. 

Yabancı ve Suriyeli öğrencilere sunulan burslar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

Eğitim ile ilgili etkinlikler

Etkinlik bulunamadı!