Spor

Türkiye’de spor bilinci son yıllarda artış göstermesine rağmen ne yazık ki hala istenen düzeyde bulunmuyor. Buna rağmen, azımsanmayacak sayıda halka açık spor etkinlikleri düzenleniyor. Bu etkinliklere katılmak için sporcu lisansına ihtiyaç olmamasına rağmen parkurlar zorluk derecelerine göre ön hazırlık gerektiriyor. Dolayısıyla katılmak isteyen okuyucularımızın sağlık durumlarını gözden geçirip, fiziki kondisyonlarının etkinlikleri tamamlamaya elverişli olduğuna emin olduktan sonra katılım göstermelerini öneriyoruz. Aşağıdaki etkinlikler farklı şehirlerde birbirinden ilginç spor deneyimleri sunuyor. Bunlara katılım ücretsiz olabildiği gibi, talep düzeyine göre farklı ücretler de talep edilebiliyor.

 

Vodafone İstanbul Maratonu

İlki 79 senesinde bir grup Alman turist tarafından gerçekleştirilen ve özellikle son 20 senede oldukça güçlü bir ivme yakalayan İstanbul Maratonu (eski ismiyle Avrasya Maratonu) 42 kilometre ve 15 kilometre koşularının yanı sıra halk koşusuyla her yıl İstanbullulara boğaz köprüsünü koşarak veya yürüyerek geçme fırsatı sunuyor. Katılım ücretinin etkinlik yaklaştıkça artmasıyla birlikte 50-100 TL arasında değişiklik gösterdiği etkinlikte her yıl binlerce kişi farklı mesafeleri kat ediyor. İstanbul Maratonu’na katılan insanlardan mesafeyi bitirmesi beklenmiyor. Dolayısıyla, köprüden yaya geçmek isteyen insanlar da bunu deneyimlemek için etkinliğe katılım gösteriyor.

İstanbul Maratonu ile ilgili detaylı bilgiye https://www.maraton.istanbul/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışması

1989 senesinden bu yana yapılan yarışma, anadolu yakasında Kanlıca’dan başlayarak avrupa yakasındaki Kuruçeşme’de sona eriyor. Bu etkinlik için yapıldığı güne mahsus boğaz gemi trafiğine kapatılıyor ve yüzücülerin güvenlikleri için kurtarma botları eşlik ediyor. Katılmak isteyen yarışmacı adaylarının http://bogazici.olimpiyatkomitesi.org.tr/Anasayfa adresini ziyaret ederek başvurmaları ve daha sonra belirtilen bir yüzme havuzuna giderek seçmelere katılmaları gerekiyor. Bu aşamayı geçen yüzücüler etkinlik günü yüzmeye hak kazanıyor. Dolayısıyla bu yarışmaya katılmak görece daha fazla ön hazırlık gerektiriyor.

 

Ankara Yarı Maratonu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sembollerinden Eymir Gölü çevresinde gerçekleştirilen Ankara yarı maratonu ve 10 bin metre koşusu her yıl binlerce koşucuyu ağırlıyor. Etkinliğe kayıt olmak isteyenlerde 18 yaşın üzerinde olma ve gerekli sağlık koşullarına sahip olma şartlarını arıyor. Katılmak isteyen sporseverlerin https://www.ankarayarimaratonu.com/ adresine girerek katılım formu doldurmaları gerekiyor.

 

Kütahya Zafer Koşusu

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde yapılan koşu, farklı yaş kategorilerinde gerçekleşiyor. Başvuru yapmak isteyen katılımcıların Türkiye Atletizm Federasyonu’nun ilgili sayfasında verilen e-mail adresine mail atmaları gerekiyor. Örnek olarak 2018 yılı koşu statüsüne bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

İstanbul’u Koşuyorum

2016 yılında “Fun Run Series” adıyla başlayıp 2018’de “İstanbul’u Koşuyorum” ismini alan etkinlik, İstanbul Maratonu gibi daha profesyonel yol yarışlarına katılımı artırmak ve spor alışkanlığını pekiştirme amacı taşıyor. Koşu takvimi ve etaplar seneden seneye değişiklik göstermekle beraber etkinliğin 2019 versiyonu Üsküdar, Caddebostan, Bakırköy ve Bebek etaplarından oluşuyor. Buna ilaveten, bu yıl Beyoğlu’nda kadınlara özel bir etap yapılması da planlanıyor. Koşuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

İzmir 19 Mayıs Yol Koşusu

Her yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda sabah saatlerinde gerçekleştirilen koşu İzmirlilere şehirlerini farklı bir gözle deneyimleme fırsatı sunuyor. Yarışma şehrin içindeki 10 kilometrelik parkurda gerçekleştiriliyor. Koşuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu

İlki 2006 yılında gerçekleştirilen spor etkinliğinde her yıl farklı ülkeler ve şehirlerden binlerce sporcu yer alıyor. Etkinlik, profesyonel sporculara olduğu kadar üç gün süren spor festivaliyle amatör sporcuları da hedefliyor. Runatolia, katılımcılarına tam maraton (42.2 km), yarı maraton (21.1 km) ve 10 km kilometre parkur seçenekleri sunuyor. Koşuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Adana Portakal Çiçeği Koşusu

Her yıl Nisan ayında gerçekleşen koşu 10 kilometrelik mesafeye sahip. Koşuya katılmak için resmi web sitesindeki formu doldurmak ve belirtilen IBAN numarasına cüzi bir katılım ücreti yatırmak gerekiyor. Etkinlik, parkur üzerindeki oldukça farklı manzaralarla değişken bir deneyim sunuyor.

 

Şanlıurfa Göbeklitepe Kurtuluş Koşusu

 Yarı maraton, 10 bin ve 5 bin metre koşularından oluşan etkinlikte parkur, Şanlıurfa’nın tarihi ve doğal güzelliklerinden geçiyor. Göbeklitepe Kurtuluş Koşusu da Adana Portakal Çiçeği Koşusu gibi Nisan ayında, havanın açık havada spor yapmaya daha fazla imkan verdiği bir zamanda yapılıyor. Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Kızlar Sahada Futbol Turnuvaları

2013 yılında başlayan futbol turnuvası erkek egemen futbol dünyasında güçlü bir duruşa sahip. Firmaların kadın çalışanları arasında düzenlenen İstanbul Kupası ile ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen Gençlik Kupası olarak iki farklı kategoride düzenlenen turnuva, amacını ”Yapamazsın” diye kodlanan toplumsal cinsiyet kalıplarını kırmak, kız çocuklarını ve her yaştan kadını futbol yoluyla güçlendirmek” olarak tanımlıyor. Turnuvaya katılım şartları ve detaylı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Kaçkar Ultra Maratonu

Rize’deki Kaçkar Milli Parkı’nda gerçekleştirilen koşunun parkuru eşsiz doğa güzellikleriyle dikkat çekiyor. Etkinlik kapsamında koşuculara 45 bin, 15 bin ve 5 bin metre seçenekleri sunuluyor. Katılımcıların mesafenin daha kısa olması dolayısıyla Trabzon Havalimanı’nı tercih etmesi öneriliyor. Buna ilaveten koşunun yapıldığı yerin uzaklığı ve cazibesi düşünülerek konaklama opsiyonları da sunuluyor. Detaylı bilgi bu sitede yer alıyor.

 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 

Bisiklete binmeyi, “kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin tamamen yeni bir yolu” olarak gören tur, her yıl Eylül ayında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde düzenleniyor. Etkinlik Türkiye, İtalya, Almanya ve İsviçre’de 70’i aşkın şehirde düzenleniyor. Şehrinizdeki etkinliğe ulaşmak için etkinlik resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

İzmir Birlikte Koş

Bu yazıyı yazdığımız an itibariyle spor etkinliklerinin daha az yapıldığı Şubat ayında gerçekleşen etkinlikte koşucular çiftler halinde 3 bin metrelik parkuru tamamlıyorlar. Çiftler arkadaşlardan, anne-babalar ve çocuklardan, hatta evcil hayvanları ve sahiplerinden bile oluşabiliyor. Kategorilere, kayıt şartları ve bilgilerine bu siteden ulaşabilirsiniz.

 Halka Açık Spor Etkinlikleri

Halka Açık Spor Etkinlikleri

Türkiye’de spor bilinci son yıllarda artış göstermesine rağmen ne yazık ki hala istenen düzeyde bulunmuyor. Buna rağmen, azımsanmayacak sayıda halka açık spor etkinlikleri düzenleniyor...

 Spor olanakları

Spor olanakları

il Spor Merkezi Kursları 29 Haziran 2019’da faaliyete açılışı yapılan İl Spor Merkezleri, 5-18 yaş arası çocuk ve gençlerin okuldan kalan zamanlarını daha aktif geçirebilmeleri için ...

Hakkımızda Faydalı Bilgiler Etkinlikler Başarı Hikayeleri

This website is created with the financial support of the Qudra Programme financed by the European Union and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development.Its contents are the sole responsibility of Nidaa Project and do not necessarily reflect the views of the European Union and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development