Asmaa Joha

25 Mart 2020


Halep’te okul müdürü olan Asmaa Joha, 2013 yılında dört çocuğuyla birlikte Halep’ten Gaziantep’e geliyor. Gelirken yanında üç şey getiriyor; bilgisayarı, yazıcısı ve kağıtları. Bu üç şey ve elektrik olduğu sürece Türkiye’nin neresinde yaşadığının kendisi için önemsiz olduğunu belirten Asmaa, Antep’e ilk geldiğinde bir ilkokulda gönüllü olarak çalışmaya başlıyor. Daha sonra 2016 yılında Excellence Center for Language and Computer isimli eğitim merkezini kuruyor. Merkezde Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde bilgisayar ve dil bilgisi eğitimleri bulunuyor. 

Böyle bir merkez açarak ve başarılı bir şekilde devam ettirerek Asmaa Joha, iş kadınlarının lokal topluluğa sosyal ve ekonomik açıdan nasıl katkıda bulunduğunun bir örneği oluyor. Girişimci ve öğretmen kimliğinin yanı sıra mentor olarak da görülüyor.

Joha başarısının sırrının hayatı boyunca öğrenimine ve katıldığı eğitimlere ara vermemesi olduğunu söylüyor. Kendisiyle yapılan röportajda eğitim merkezini açmasının altındaki motivasyonu şu şekilde açıklıyor: “Savaştan kaçan bir çocuğun gözlerine baktığımda korkuyorum. Büyüdüklerinde nasıl hissedeceklerini merak ediyorum. Ben bu durumu iyileştirmek için elimden geleni yapıyor muyum? Öğretmen olarak onlara en iyi şekilde hizmet ediyor muyum diye düşünüyorum.”

Kaynak: http://fihrist.org/excellence-center

Hakkımızda Faydalı Bilgiler Etkinlikler Başarı Hikayeleri

This website is created with the financial support of the Qudra Programme financed by the European Union and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development.Its contents are the sole responsibility of Nidaa Project and do not necessarily reflect the views of the European Union and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development